Piłeś = nie jedź

Fakty i mity związane z nadużywaniem alkoholu w ciąży

Fakty i mity związane z nadużywaniem alkoholu w ciąży

Czy szkodliwe jest wyłącznie picie dużych ilości alkoholu w czasie ciąży?
Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa, niewielka ilość wypitego alkoholu.

Czy alkohol wypity przez matkę dostaje się do organizmu dziecka?
Cząsteczki alkoholu przenikają przez łożysko, wpływając negatywnie na płód. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.

Co może spowodować picie dużych ilości alkoholu w czasie ciąży?
· poronienie lub przedwczesny poród,
· niską wagę urodzeniową dziecka,
· uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży),
· zespół ADHD,
· opóźnienie wzrostu,
· wady serca,
· wady nerek,
· problemy z widzeniem i ze słyszeniem,
· wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS)

Czy wypicie lampki wina wpływa korzystnie na samopoczucie przyszłych matek?  

Wyniki badania przeprowadzonego w tym samym roku przez Ipsos dla Fundacji "Rodzić po ludzku", pokazały, że 31 % Polaków zetknęło się z opinią, że czerwone wino może dobroczynnie wpływać na samopoczucie przyszłych matek.

16 % ankietowanych usłyszało te opinie od lekarza. Nic bardziej błędnego, ponieważ nawet niewielka ilość alkoholu może prowadzić do uszkodzenia płódu.

Czy picie alkoholu podczas ciąży może doprowadzić do uszkodzeń mózgu dziecka?

Alkohol przyjmowany w czasie ciąży może spowodować skurcz naczyń pępowinowych, zaburzając przepływ składników odżywczych i tlenu do płodu, zwiększając ryzyko jego niedotlenienia i niedożywienia. Dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży częściej rodzą się przedwcześnie, z wadami rozwojowymi (głównie wadami twarzoczaszki i serca), a u noworodków obserwuje się objawy abstynencji alkoholowej.

Czy alkohol wypity przez matke przedostający się do płodu ma mniejsze stężenie?

Alkohol wypijany przez matkę przenika do płodu w takim samym stężeniu, jakie występuje we krwi matki. Jednak ze względu na to, że dziecko ma słabo jeszcze wykształcone enzymy eliminujące alkohol z krwi, skutki jego obecności są przez nie odczuwane dwa razy dłużej niż przez matkę

Czy picie alkoholu przez ciężarną kobietę może obniżyć płodność jej przyszłego syna?

Na podstawie badań przeprowadzonych przez University of Aarhus w Danii, stwierdzono, że synowie kobiet, które piły 4,5 lub więcej jednostek alkoholu tygodniowo (jednostka wynosi 12 gramów czystego alkoholu, czyli np. puszka piwa) jako młodzi mężczyźni wytwarzali spermę gorszej jakości.

Czy picie alkoholu podczas laktacji może zaszkodzić dziecku?

Medycyna nie uważa tego za dobry pomysł. Nawet piwo bezalkoholowe, jest gazowane i ma 0.4% lub 0.5% alkoholu - może ono wywołać u dziecka kolki.

Kiedy picie alkoholu w czasie ciąży może najbardziej zaszkodzić dziecku?

Największe niebezpieczeństwo czyha na dziecko w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy formują się jego narządy. W tym czasie wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne - chemiczne, bakteryjne, promieniotwórcze - mogą dziecku zaszkodzić najbardziej.

Czy picie alkoholu w czasie ciąży wpływa na poziom inteligencji dziecka?

Picie alkoholu w czasie ciąży obniża inteligencję dziecka. Naukowcy z Uniwersyteu w Pittsburgu donoszą, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu przez kobiety w ciąży może mieć niszczący wpływ na rozwój poznawczy ich dzieci. (więcej na www.erodzina.com)